Перевезення дітей в автомобілі докладно обумовлено законом про Правила Дорожнього Руху у пункті 21.11 – це заборона на перевезення дітей в автомобілі віком до 12 років та зростом нижче 150 см., на передньому або задньому сидінні без спеціальних утримувальних пристроїв. Спеціальні утримуючі пристрої – це автокрісло або бустер. Використовують пристрій залежно від віку дитини та її ваги.
Основні особливості перевезення дітей в автомобілі залежно від віку:
Діти до 12 місяців
У перші місяці життя малюка краще використовувати автолюльку. Цей пристрій представлений у різних категоріях залежно від ваги: до 10, до 15 та до 20 кг. Плюс автолюльки в тому, що дитина розташована горизонтально під час перевезення і такий спосіб значно зменшує навантаження на хребет, дозволяючи досягти ефективної безпеки під час транспортування. Автолюльку можна ставити на задньому сидінні, але враховуйте, що вона займає одразу два місця. Також можна встановлювати спереду, але неодмінно спиною до руху.
ВАЖЛИВО! У малюка до 12 місяців приблизно 30% маси тіла – це голова. Кістково-м’язова тканина слабо розвинена, а скелет досить вразливий та м’який. У положенні лежачи вдається мінімізувати навантаження на хребет і шию. Навіть при різкому гальмуванні вдається унеможливити шкоду здоров’ю малюка.
Як перевозити дітей до 7 років
Дитину до 7 років можна перевозити тільки в салоні легкового або в кабіні вантажного транспортного засобу. Причому обов’язково потрібно використовувати автомобільне дитяче автокрісло, спеціальні ремені безпеки або систему ISOFIX, що утримує. Вибір автокрісла повинен проводитися з урахуванням віку дитини та ваги її тіла.Перевезення дитини від 7 до 12 років
Діти віком від 7 до 12 років аналогічно, як і до 7 років, можна перевозити тільки в салоні легкового автомобіля або в кабіні вантажного. Неприпустиме перевезення у вантажному відсіку транспортного засобу. Для безпеки перевезення використовують автокрісло або автокрісло-бустер, які обладнані спеціальними ременями безпеки або системою ISOFIX, що утримує. При застосуванні одного з цих пристроїв з урахуванням віку та ваги дитину можна перевозити і на передньому сидінні.Як перевозити дітей віком від 12 років
У віці 12 років і старше дитині вже не потрібно ні автокрісло, ні бустер, але за умови зріст від 150 см й вище. Якщо ж дитина трохи нижче зростанням, варто залишити в експлуатації бустер або автокрісло з системою ISOFIX, що утримує.Зі скільки років можна їздити на передньому сидінні
На законодавчому рівні визначено, що дитина може їздити на передньому сидінні після віку 12 років. Автокрісло та утримуюча система не потрібні, якщо зріст маленького пасажира 1,5 м й вище, причому достатньо використовувати штатний ремінь безпеки.
Вибір дитячого автокрісла
Згідно зі статистикою, приблизно половина від загальної кількості травм у ДТП за участю дітей з’являються внаслідок ігнорування необхідності використовувати автомобільне крісло. При аварії автокрісло рятує життя дитині віком до 12 місяців у 71% випадків, а до 4 років у 50%. Цього аргументу достатньо, щоб дитина в автокріслі була завжди під час перевезення її автомобілем.ВАЖЛИВО! Загальні норми безпеки поширюються лише людей старше 12 років. Для дітей меншого віку ремені безпеки діють інакше – зусилля розподіляється некоректно і є ризик, що дитина просто вислизне з них у разі небезпеки. Тому при виборі автокрісла основний наголос потрібно робити на вік дитини та її вагу.
Загальноприйнятою є класифікація відповідно до Правил ЄЕК ООН № 44 в редакції 04 (ECE R44/04)
Випущені дитячі автокрісла (утримуючі пристрої) можуть відповідати одній або кільком ваговим групам.
ГРУПИ:
ДИТЯЧІ АВТОКРІСЛА ГРУПИ “0”
Вага дитини — до 10 кг. Приблизний вік — від народження до 6-9 місяців. Використовуютья, як правило, малюками, яким транспортування передбачено виключно у горизонтальному положенні. В транспортному засобі встановлюються на задньому сидінні боком до напрямку руху.
ДИТЯЧІ АВТОКРІСЛА ГРУПИ “0+”
Вага дитини — до 13 кг. Призначені для дітей від народження до 12-15 місяців. Встановлюються обличчям проти ходу руху, дитина кріпиться вбудованими внутрішніми ременями безпеки. Часто дитячі автокрісла групи 0+ називають переносками, бо вони порівняно легкі, мають ручку для перенесення і можуть використовуватися вдома як крісло-гойдалка. Деякі моделі можна встановлювати на спеціальні бази, які кріпляться в салоні автомобіля. Це полегшує монтаж/демонтаж автокрісла і, найчастіше, покращує безпеку. Дитяче автокрісло групи 0+ оптимальний вибір для здорової новонародженої дитини.
ДИТЯЧІ АВТОКРІСЛА ГРУПИ “0+/I”
Призначені для дітей від 6-ти місяців (іноді від народження) і приблизно до 3,5-4 років (вагою не більше 18 кг). Вважаються автокріслами типу Convertible (від англ. змінюваний), тому що передбачають перевезення дитини в різних напрямках руху. Встановлюються попервах обличчям проти ходу руху, а коли дитина підросте приблизно до 18 місяців, дитяче автокрісло треба встановлювати обличчям по ходу руху. Дитина кріпиться в залежності від моделі або вбудованими ременями безпеки, або протиударним екраном (столик безпеки). Таке автокрісло оптимальний вибір для дитини, якій вже виповнилося 6 місяців, але вона ще замала для перевезення у напрямку обличчам по напрямку руху.
ДИТЯЧІ АВТОКРІСЛА ГРУПИ “I”
Призначені для дітей від 9 місяців і приблизно до 4-4,5 років, а іноді й до 5 років (вагою від 9 до 18 кг). Встановлюються обличчям по ходу руху, дитина кріпиться вбудованими внутрішніми ременями або протиударним екраном (столиком безпеки). Мають регулювання кута нахилу для зміни положень тіла.
ДИТЯЧІ АВТОКРІСЛА ГРУПИ “I/II/III”
Призначені для дітей від 9 місяців і приблизно до 10-12 років (вагою від 9 до 36 кг). Встановлюються обличчям по ходу руху. Автокрісла такої вікової групи називаються «трансформери», тому що після деяких приготувань передбачають перевезення дітей у дуже широкому діапазоні —від майже малюків до підлітків. Дитина до ваги 15-18 кг фіксується внутрішніми ременями або столиком безпеки в залежності від конструкції автокрісла. Діти старшого віку (від 4 років) що є важчими, фіксуються в автокріслі штатним автомобільним ременем безпеки.
ДИТЯЧІ АВТОКРІСЛА ГРУПИ “II/III”
Призначені для дітей від 3 до 10-12 років (вагою від 15 до 36 кг). Називаються такі автокрісла бустером (без спинки) або бустером зі спинкою (від англ. посилювач). Встановлюються обличчям по ходу руху, дитина в автокріслі фіксується штатним автомобільним ременем безпеки. Їхній різновид — так звані бустери, які позбавлені спинки є першими варіантами групи II/III і від тепер заборонені до використання у деяких країнах світу і не допускаються до сертифікації, як ті, що не відповідають вимогам Правил ЄЕК ООН.
Рекомендації щодо підбору кріпильної системи
У пріоритеті вибір крісел із системою кріплення ISOFIX. Завдяки цьому гарантовано легке встановлення автокрісла в салоні, як спереду, так і ззаду. Також забезпечується більш високий рівень безпеки, але підійде стандартна система кріплень. Причому небажано використовувати автокрісла із застібками-липучками, оскільки вони не надто надійні. Якщо перевозиться на передньому сидінні дитина в автокріслі, необхідно відключати подушку безпеки, щоб вона не травмувала маленького пасажира.
ВАЖЛИВО! Бажано використовувати виключно сертифіковані вироби за європейськими нормами відповідно до протоколів ECE R44/04 та R129 (i-Size). Про це свідчить наявність спеціальних наклейок на автокріслі.